Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 167 176 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Co to jest fantasy? - Trochę definicji na dobry początek

środa, 16 lipca 2008 16:00
Skocz do komentarzy

Zanim wyjaśnię, czym jest fantasy przedstawię wam defincję* fantastyki:

"fantastyka, konwencja artystyczna oparta na takiej kreacji rzeczywistości przedstawionej, która wykracza poza sferę uznaną w danym czasie i społeczeństwie za obszar prawdopodobny, poza społ. przeświadczenia na temat istoty świata pozatekstowego, jego charakteru i praw nim rządzących. (...) Literatura dla dzieci starszych odchodzi od f. typu baśniowego, w jej miejsce pojawia się przede wszystkim fantasy, będąca rodzajem intelektualnej gry z konwencjami literackimi, tradycją i nauką. Odrębną dziedziną f. jest f. naukowa (science fiction), opierająca się na wizjach rozwoju technicznego."

 

"fantasy, gatunek literacki stanowiący unowocześnioną wersję powieści fatnastycznej i baśni. Termin "f." pochodzi z języka ang. i brak jego pol. odpowiednika, choć czasem używa się określeń "nowoczesna fantastyka" lub "baśń wielowarstwowa". W odniesieniu do powieści fantastycznej f. określa taki typ utworów, które nawiązują do baśni, legend i podań, mitów, sag bohaterskich, średniowiecznych poematów rycerskich, przy czym, w odróżnieniu od powieści fantastycznonaukowej, rezygnują z wprowadzenia pierwiastków naukowych lub paranaukowych** lub tłumaczenia zjawisk fantastycznych przewidywanym rozwojem cywilizacji. (...) W utworach f. na równych prawach występują technika i magia, współistnieją wynalazki techniczne i czary, bohaterowie - wyposażeni w nadludzką siłę, niezwykłe zdolności lub umiejętności - toczą walkę ze smokami i czarnoksiężnikami, pokonują magię, korzystają z możliwości, jakie daje nowoczesna technika. (...)

W piśmiennictwie ang. wyróżnia się trzy gł. odmiany gatunkowe: heroic fantasy (fantazja bohaterska), odwołująca się do sag, podań celtyckich, bretońskich i germańskich, eksponująca bohatera o nadludzkich włąściwościach; sword and sorcery (fantazja miesza i magii), operująca strywializowanymi schematami fabularnymi, często sadyzmem, spiętrzonymi do absurdu perypetiami, epatująca czytelnika szokującymi scenami brutalnymi, niekiedy z pogranicza pornografii; science fantasy (fantazja naukowa), nawiązująca do konwencji baśniowej, odwołująca się do odległej przeszłości, podejmująca ważne zagadnienia egzystencjalne. Ostatnia z wymienienionych odmian gatunkowych (...) nawiązuje do dokonanych już wcześniej przekształceń w obrębie gautnku baśni, która we współczesnych realizacjach odeszła od tradycyjnego obecnego niepodważalnego porządku moralnego (dobro nie musi już tryumfować nad złem), podejmuje zagadnienia egzystencjalne - takie jak kondycja człowieka, miłość, samotność, życie wewnętrzne, prawda, szczęście. Charakterystycznym elementem f. jest wielowarstwowa budowa świata przedstawionego - warstwy powierzchniowe, zwiazane z fabułą czy kreacją bohaterów, są przystępne dla czytelnika młodego, nawet bardzo młodego, natomiast głębsze warstwy filozoficzno-refleksyjne wymagaja od odbiorcy pewnego zasobu doświadczeń życiowych i lekturowych."

 

A teraz o bardzo podobnym do fantasy gatunku, SF**:

"powieść fantastycznonaukowa, powieść science fiction, odmiana powieści charakteryzująca się takim przedstawieniem rzeczywistości, iż zachowany zostaje pozór naukowego myślenia, czas fabularny zaś odnosi się do okresu, gdy stopień rozwoju cywilizacyjnego umożliwi człowiekowi realizację wynalazków i rozwiązań technicznych niedostepnych autorowi z perspektywy współczesnej. Tak więc fantastyka naukowa (science fiction) odznacza się dwoma cechami: niby-naukowym wyjaśnieniem wszelkich zjawisk fantastyznych oraz swoistą rekwizytatornią techniczną (wynalazki, wehikuły czasu, pojazdy kosmiczne) pozwalającą na podporządkowanie przyrody celom cywilizacyjnym. W początkowej fazie rozwoju fantastyka naukowa wyrastała z fascynacji rozwojem techniki i nauki (twórczość J. Vern'a) (...) Wkrótce rozwinął się nurt bliższy antyutopii, podejmujący dociekania nad granicami rozwoju nauki i sensem wynalazczości, która prowadzić może do destrukcji całych społeczeństw i poszczególnych ludzi (twórczość H.G. Wellca). (...) Konwencja fantastycznonaukowa jest obecna w twórczości pisarzy uprawiających pokrewny gatunek fantasy (U.K. Le Guin)"

 

* Więcej przeczytasz w "Słowniku literatury dziecięcej i młodzieżowej" pod redakcją Barbary Tylickiej i Grzegorza Leszczyńskiego.

 

** Tak naprawdę odróżnienie fantasy od SF i odwrotnie jest częst baaaardzo trudne, jak napisano na końcu definicji SF "Konwencja fantastycznonaukowa jest obecna w twórczości pisarzy uprawiających pokrewny gatunek fantasy", tak więc czasem w powieściach fantasy możemy odnaleźć "pierwiastki paranaukowe", niektóre książki balansują, bowiem na granicy pomiędzy tymi dwoma gatunkami, przykładem może być "Diuna" Herberta.

 

Podziel się
oceń
3
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 18 stycznia 2015 11:28

  Very shortly this web site will be famous amid all blogging viewers,<br>due to it's fastidious content

  autor Aurelio

  blog: http://kasa-fiskalna-dla-lekarza.blogspot.com/

 • dodano: 27 listopada 2014 10:49

  Hi there would you mind letting me know <br>which hosting company you're working with? I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.<br>Can you recommend a good internet hosting provider at a <br>reasonable price? Thanks, I appreciate it!

  autor Lorene

  blog: http://www.znajdziesz-prace.pl/blog/odziez-reklamowa-przez-czapki/

 • dodano: 13 czerwca 2012 16:34

  tfmjm

  autor uuuuuu54

 • dodano: 09 maja 2012 20:08

  Bardzo fajne recenzje.
  Zapraszam do siebie ^^

  autor Mina-chan

  blog: http://w-ksiazkolandii.blogspot.com/

 • dodano: 11 maja 2011 14:29

  moge skopjowac na polski na 6

  autor SexiPepsi

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 4 października 2015

Licznik odwiedzin:  13 988  

Szukajcie, a znajdziecie

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl